Ми продовжуємо працювати

гастроентерологія

У будь-якій незрозумілій ситуації незмінною лишається одна річ — завжди треба піклуватися про здоров'я.

Нещодавно писали про холестерин й те, що його рівень слід знати кожному. Сподіваємось ви вже свій знайте 

Важливо вимірювати не тільки загальний холестерин крові, але і його фракції.

Що робити, якщо ви отримали свій результат і рівень холестерину підвищений? Є два основних способи його зменшити:

  • Дієта + висока фізична активність
  • Ліки, серед яких, головним чином, це статини — засоби, що впливають на синтез холестерину. 85-90% холестерину, що є в нашому тілі, ми не споживаємо з їжею, його утворює печінка.

Розпочинати прийом статинів слід за призначенням лікаря. Їх приймають щодня. Якщо раз пропустили прийом, то компенсувати наступного дня двома таблетками не треба.

Ці ліки приймають тривало (роками), і припиняють лише за порадою лікаря. Потреба у лікуванні статинами може зникнути, якщо вдається наблизитись до здорового способу життя — кинути курити чи зловживати алкоголем, покращити дієту, нормалізувати вагу та суттєво збільшити рівень фізичної активності. Детальніше

Лікар може призначити статини:

  • Якщо ризик серцево-судинних катастроф (інфаркту, інсульту, смерті від судинних хвороб) у найближчі 10 років перевищує 7,5%.
  • Цей ризик оцінюють на основі віку, статі, раси, лікування, наявності цукрового діабету чи шкідливих звичок (куріння), рівня кров'яного тиску та холестерину. Пройти тест можна тут
  • Якщо у вас дуже високий рівень ліпопротеїнів низької щільності (“поганого” холестерину) — 4,9 ммоль/л чи вище. Оптимальний його рівень становить менше за 2,6 ммоль/л.
  • Якщо у вас вже є захворювання, що пов’язані з атеросклерозом (ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, ішемічний інсульт, звуження артерій ніг тощо).
  • Якщо ви маєте фактори ризику — куріння, цукровий діабет, рівень “поганого” холестерину — 1,8-4,9 ммоль/л, звуження судин, гіпертонія, вік 40-75 років.
  • Статини є безпечними, і побічні ефекти при їхньому прийомі спостерігаються дуже рідко. У поодиноких випадках можуть виникати — нудота чи діарея, біль в м’язах, сплутаність думок, погіршення пам’яті, порушення роботи печінки чи підвищення рівня цукру.

Деякі із побічних ефектів зникають при переході на інший статин, а щодо деяких немає впевненості, що це — саме ефект статинів. Лікар може замінити статини іншими препаратами для зниження холестерину.

Тож якщо ще не встигли зробити аналіз на визначення холестерину — зробіть це неодмінно! Дорослим треба робити це кожні 4-6 років . Перевіряти цей показник варто значно частіше, якщо ви в групі ризику (до прикладу, маєте сімейну історію серцево-судинних захворювань, надмірну вагу чи діабет).

Що допоможе вашому холестерину залишатись в нормі?

  • Здоровий індекс маси тіла (до 25) та адекватний обхват талії (до 80 см для жінок, до 94 см в чоловіків).

Щоденна фізична активність. Ходити, бігати, присідати, відтискатися і підтягуватися, танцювати, ходити в тренажерний зал і басейн.
Здорове харчування, основа якого становлять:

  • цільнозернові злаки, овочі, фрукти, рослинні олії, бобові і горіхи
  • корисні жири: горіхи, насіння, оливкова та ріпакова олія, скумбрія, оселедець.
  • клітковина, клітковина, клітковина. Вона знижує рівень холестерину та цукру в крові і навіть лікує наші харчові звички. Яблука, гарбуз, корінь селери, вівсянка, нут, сочевиця.
  • Солодощів, ковбасних виробів, шкідливих жирів, копченостей і алкоголю — зовсім мало і не щодня.
  • Відмова від куріння і алкоголю

Якщо холестерин не в нормі, то передусім лікар має порадити зміни у способі життя. Прийом статинів може бути рекомендовано, якщо ці заходи не допомагають. Краще контролюйте свій рівень холестерину регулярно, щоби він потім не контролював ваше життя.