Ми продовжуємо працювати

Менінгіома (арахноїдендотеліома) — пухлина, що бере початок з клітин павутинної мозкової оболонки, зокрема арахноїдального ендотелію, здатна вражати спинний та головний мозок. Менінгіома мозку, зазвичай, носить доброякісний характер течії, злоякісні форми зустрічаються дуже рідко (приблизно 10-15% випадків).

Навіть при низькому ризику малігнізації (злоякісного переродження), арахноїдендотеліома потенційно небезпечна для життя людини. Пов'язано це з розростанням новоутворення та здавленням мозкових структур, що супроводжується широким спектром неврологічних порушень та ризиком супутніх ускладнень. З цієї причини важливо своєчасно звернутися до кваліфікованого лікаря та розпочати лікування менінгіоми головного мозку, попередивши тяжкі наслідки.

Причини виникнення

Навіть за поточного рівня розвитку медицини, застосування високотехнологічного діагностичного обладнання, справжні причини розвитку менінгіоми залишаються нез'ясованими. Статистично доведено, що до виникнення арахноїдендотеліоми більше схильні представниці жіночої статі, що пов'язано з впливом гормонів та інших факторів. При цьому у пацієнтів чоловічої статі найчастіше відзначається злоякісний перебіг захворювання.

У клінічній неврології виділяють такі найімовірніші та найпоширеніші фактори виникнення арахноїдендотеліоми:

  1. Пацієнти старшої вікової групи – згідно зі статистикою, менінгіоми діагностуються переважно у віці 40-70 років.
  2. Генетична схильність, зокрема, нейрофіброматоз другого типу в анамнезі. Ця патологія характеризується формуванням доброякісних пухлин, що вражають м'які тканини, шкірні покриви, внутрішні органи та структури нервової системи.
  3. Присутність в анамнезі черепно-мозкових травм, отриманих протягом життя. Ризик появи арахноїдендотеліоми підвищується при будь-яких травмах, але у разі тяжких ушкоджень він пропорційно вищий.
  4. Вплив іонізуючого випромінювання, переважно опромінення у високих дозах.

 

Клінічна картина

Доброякісна менінгіома головного мозку може протікати безсимптомно та не впливати на загальний стан, аж до досягнення пухлиною значних розмірів. Для злоякісних пухлин характерне стрімке зростання, але в більшості випадків перші клінічні ознаки фіксуються не раніше, ніж у 40 років.

Виходячи з цього, тривалий час хвороба може ніяк не проявляти себе, у таких випадках вона діагностується випадково, наприклад, при проведенні МРТ або КТ.

Клінічні ознаки захворювання, ступінь їхньої виразності, безпосередньо залежать від місця локалізації новоутворення, його розмірів та особливостей здавлювання мозкових структур. При цьому всі симптоми поділяються на кілька груп: місцеві та загальмозкові.

До найбільш характерних загальномозкових симптомів відносяться:

  • систематичний головний біль, інтенсивність якого з часом підвищується;
  • посилення головного болю надвечір, у нічний час;
  • порушення координації рухів та часті запаморочення;
  • приступи нудоти, що змінюються блювотою;
  • раптове зниження гостроти зору, а також двоїння в очах;
  • когнітивні порушення, серед яких погіршення пам'яті, нестійкість психіки, а також психологічні деформації;
  • зниження м'язової сили верхніх та нижніх кінцівок (як правило, ці ознаки мають односторонній характер);
  • на пізніх стадіях, при значних розмірах пухлини, можливі епілептичні напади.

Описані симптоми мають найважливіше значення в рамках діагностики, а також впливають на те, яким буде лікування менінгіоми.

Місцева симптоматика безпосередньо залежить від локалізації новоутворення, найпоширенішими варіантами хвороби вважаються:

  • риноольфакторна форма – супроводжується психічними порушеннями та погіршенням нюху;
  • великий потиличний отвір – м'язова слабкість рук та ніг;
  • парасагітальна пухлина – провокує слабкість м'язів ніг та порушення сечовипускання;
  • локалізація турецького сідла – розвиток сліпоти (односторонньої або двосторонньої);
  • при ураженні структур скроневої частки – набуті слухові та мовні порушення.

Розмаїття симптомів часто ускладнює постановку правильного діагнозу. Тому лікарі-неврологи клініки «МедАструм» зіставляють всі наявні симптоми і проводять диференціальний аналіз, що дозволяє уникнути помилок при постановці діагнозу.

Діагностика

Окрім зіставлення клінічних ознак, діагностика арахноїдендотеліоми в обов'язковому порядку включає проведення високоточних апаратних досліджень. Це дозволяє не тільки отримати вичерпні відомості про особливості пухлини, але й розробити тактику, що забезпечує ефективне лікування менінгіоми.

Найбільш інформативними та ключовими дослідженнями є:

  • Магнітно-резонансна томографія – перевага надається МРТ з контрастуванням, що дозволяє точно визначити не тільки локалізацію та розміри новоутворення, а й встановити залучення до патологічного процесу оточуючих тканин та судин.
  • Комп'ютерна томографія та ПЕТ КТ – цей метод переважний при підозрі на злоякісний перебіг захворювання, а також з метою діагностики рецидиву.

Принципи лікування

На базі медичного центру «МедАструм» програма лікування пацієнтів із менінгіомою розробляється в індивідуальному порядку. Це дозволяє вибрати оптимальну тактику терапії, мінімізувати ризики ускладнень та ймовірність рецидивів у майбутньому. Також наші лікарі приділяють увагу усуненню причин виникнення хвороби, особливо у випадках супутнього нейрофіброматозу.

Боротьба з патологією здійснюється за двома напрямками:

  • Лікування менінгіоми без операції – сьогодні найперспективнішим варіантом є метод радіохірургії – використання установки Кіберніж. На відміну від стандартної променевої терапії, технологія кіберножу впливає спрямовано, що дозволяє уникнути опромінення здорових тканин.
  • Операція з видалення менінгіоми – для проведення оперативного втручання залучаються нейрохірурги вищої категорії, а також сучасне візуалізуюче обладнання, що дозволяє виконувати всі маніпуляції з граничною точністю. Особливості операції залежать від місця локалізації пухлини, згодом більшість хворих потребує реабілітації для повноцінного відновлення.

Якщо планується проведення хірургічного втручання, цей метод лікування часто поєднується з променевою терапією, щоб зменшити розміри новоутворення або знищити вогнища у неоперабельних зонах, уникнувши рецидивів надалі. Але якщо це можливо, перевага завжди віддається методам радіохірургії як найбільш безпечним і найменш травматичним.

На базі клініки «МедАструм» у Харкові працюють досвідчені лікарі та застосовується найновіше обладнання, завдяки чому вдається успішно боротися як із доброякісними, так і злоякісними арахноїдентеліомами. Ми використовуємо сучасну діагностичну та лікувальну апаратуру, використовуємо методи радіохірургії.

Якщо ви хочете отримати консультацію досвідченого спеціаліста або дізнатися, яка ціна на видалення менінгіоми, телефонуйте за номером, вказаним на нашому сайті.

Є запитання?

Залиште заявку і ми зв’яжемось з вами!