1. Кров можна здавати у ранкові години натщесерце (або в денні та вечірні години, через 4-5 годин після останнього прийому їжі). За 1-2 дні до дослідження виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів.
2. Показники крові можуть істотно змінюватися протягом дня, тому рекомендується всі аналізи здавати в ранкові години.
3. Напередодні дослідження (протягом 24 годин) виключити алкоголь, інтенсивні фізичні навантаження, прийом лікарських препаратів (за погодженням з лікарем).
4. За 1-2 години до здачі крові утриматися від куріння, не вживати сік, чай, кава, можна пити негазовану воду. Виключити фізичне напруження (біг, швидкий підйом по сходах), емоційне збудження. За 15 хвилин до здачі крові рекомендується відпочити, заспокоїтися.
5. Не слід здавати кров для лабораторного дослідження відразу після фізіотерапевтичних процедур, інструментального обстеження, рентгенологічного та ультразвукового досліджень, масажу та інших медичних процедур.
6. При контролі лабораторних показників в динаміці рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах - в одній лабораторії, здавати кров в однаковий час доби тощо.
7. Кров для досліджень потрібно здавати до початку прийому лікарських препаратів або не раніше, ніж через 10 - 14 днів після їх відміни. Для оцінки контролю ефективності лікування будь-якими препаратами потрібно проводити дослідження через 7 - 14 днів після останнього прийому препарату. Якщо Ви приймаєте ліки, обов'язково попередьте про це лікаря.
Загальні правила пишуться для всіх аналізів, але для деяких досліджень потрібна спеціальна підготовка і додаткові обмеження.
Загальний аналіз крові
Кров можна здавати у ранкові години натщесерце (або в денні та вечірні години, через 4-5 годин після останнього прийому їжі). За 1-2 дні до дослідження виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів.
Біохімічний аналіз крові ( "біохімія")
За добу до взяття крові на біохімію необхідно виключити прийом алкоголю, за 1 годину - паління. Взяття крові бажано проводити натщесерце в ранкові години. Між останнім прийомом їжі і взяттям крові повинно пройти не менше 12 годин. Сік, чай, кава, жувальна гумка не допускаються. можна пити воду. Необхідно виключити підвищені психоемоційні і фізичні навантаження.
Сечовина
За 1-2 дні до дослідження необхідно дотримуватися дієти: відмовитися від вживання багатої пуринами їжі - печінки, нирок, а також максимально обмежити в раціоні м'ясо, рибу, кава, чай. Протипоказані інтенсивні фізичні навантаження.
Холестерин, ліпопротеїни
Кров необхідно здавати після 12-14 годинного голодування. За два тижні до дослідження необхідно скасувати препарати, що знижують рівень ліпідів в крові, якщо не ставиться мета визначити частота серцевих терапії цими препаратами.
Глюкоза
При здачі крові на глюкозу (на додаток до основних вимог підготовки до аналізів) не можна чистити зуби і жувати гумку, а ранковий чай / кава (навіть несолодкий) заборонений. Ранкова чашка кави кардинально змінить показники глюкози. Також на них вплинуть контрацептиви, сечогінні засоби і інші ліки.
Гормони
Кров на гормональні дослідження необхідно здавати натще в ранковий час. При відсутності такої можливості, на деякі гормони кров можна здавати через 4-5 годин після останнього прийому їжі в денні та вечірні години (крім тих досліджень, на які кров необхідно здавати срого в ранкові години).
За 1-2 дні до здачі аналізів виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів, останній прийом їжі не повинен бути рясним. За 1 день до дослідження необхідний психоемоційний і фізичний комфорт (спокійний стан без перегрівання та переохолодження).
• Гормони щитовидної залози
При первинній перевірці рівня тиреоїдних гормонів скасувати препарати, що впливають на функцію щитовидної залози за 2-4 тижні до дослідження. При контролі лікування - виключити прийом препаратів в день дослідження і обов'язково зазначити це в Направітельний бланку (зазначити також і інформацію про прийом інших ліків - аспірину, транквілізаторів, кортикостероїдів, пероральних контрацептивів).
• Статеві гормони
У жінок репродуктивного віку на результати гормональних досліджень впливають фізіологічні чинники, cвязана зі стадією менструального циклу. Під час обстеження на статеві гормони слід вказати фазу менструального циклу. Гормони репродуктивної системи необхідно здавати строго по днях циклу:
ЛГ, ФСГ - 3-5 день циклу;
Естрадіол - 5 7 або 21-23 день циклу;
Прогестерон - 21-23 день циклу.
17-ОН-прогестерон, ДГА - сульфат, тестостерон - 7 9 день циклу.
Пролактин - кров здавати вранці в стані спокою, перед дослідженням виключити пальпацію молочних залоз.
Онкомаркери
• ПСА (загальний, вільне володіння)
Після біопсії передміхурової залози і масажу простати кров для визначення ПСА можна здавати не раніше ніж через 2 тижні. Постхірургіческіе рівень ПСА визначається не раніше ніж через 6 тижнів після втручання.
Дослідження крові на наявність інфекцій
Кров можна здавати у ранкові години натщесерце (або в денні та вечірні години, через 4-5 годин після останнього прийому їжі). За 1-2 дні до дослідження виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів. Перед здачею крові на вірусні гепатити за 2 дні до дослідження бажано виключити з раціону цитрусові, помаранчеві фрукти та овочі.
Результати досліджень на наявність інфекцій залежать від періоду інфікування і стану імунної системи, тому негативний результат повністю не виключає інфекції. На ранньому етапі захворювання відбувається сероконверсія (відсутність антитіл в гострий період захворювання). У сумнівних випадках доцільно провести повторний аналіз через 3-5 днів.
Дослідження крові на наявність антитіл класу IgМ до збудників інфекцій слід проводити не раніше 5-7 дня з моменту захворювання, а антитіл класів IgG, IgA не раніше 10-14 дня. Це пов'язано з термінами вироблення антитіл імунною системою і появою їх у крові в діагностичному титрі.