При компресії нервових закінчень у шийному відділі хребта розвивається радикуліт шиї. Болюче ускладнення призводить до порушення чутливості в руках, спині, провокує запаморочення та інші неприємні симптоми. Фахівці медичного центру «МедАструм» проводять комплексну діагностику та лікування патології у Харкові із застосуванням сучасного обладнання, ефективних методик терапії.
Особливості захворювання
Шийний радикуліт посідає друге місце за частотою звернень до ортопеда-травматолога після захворювань попереково-крижового відділу. У 95% випадків запальний процес пов'язаний із ускладненнями на тлі остеохондрозу. Все частіше з проблемою звертаються молоді люди, робота яких пов'язана з малорухливим, сидячим способом життя, відсутністю регулярних фізичних навантажень.
У медицині радикуліт шийного відділу має офіційну назву «цервікальна радикулопатія». Це цілий комплекс хворобливих симптомів, що виникають при утиску та запаленні нервових корінців у ділянці шиї. За відсутності лікування пацієнти стикаються з м'язовою слабкістю, атрофією нервів та втратою чутливості, онімінням у руках та плечах.
Причини патології
Верхній відділ хребта налічує 7 хребетних дисків, з яких виходить 8 пар корінців, починаючи від основи черепа. При утиску або пошкодженні хоча б одного з нервів розвивається шийний радикуліт. Окрім остеохондрозу, причинами патологічного процесу можуть стати:
- сильне переохолодження організму;
- утиск міжхребцевої грижі;
- ревматоїдний артрит;
- спондильоз;
- лордоз, кіфоз, сколіоз та інші види викривлення хребетного стовпа;
- запалення м'язів в області потилиці;
- вроджені та набуті патології хребетних артерій, які живлять головний мозок;
- різні черепно-мозкові, спортивні травми спини, удари в області голови, шиї, розтяг;
- доброякісні та злоякісні пухлини в області потилиці.
Проблема найчастіше зустрічається у людей з ожирінням, захворюваннями ендокринної системи, цукровим діабетом. Запалення починається при тривалому знаходженні в позі, сидячи за столом, коли м'язи набрякають, тиснуть на нервові закінчення.
У поодиноких випадках патологія пов'язана з загостренням герпетичної інфекції, оперізуючим герпесом. У такій ситуації у пацієнта одночасно розвивається міжреберна невралгія.
Характерні симптоми та ознаки
На початковому етапі біль виникає при повороті голови, різкому русі рукою. Це з подразненням нервового корінця. У міру прогресування біль віддає в потилицю та шию, верхню частину плеча, внутрішній бік кінцівки.
Серед характерних ознак:
- відчуття м'язової напруги в шиї;
- обмежені рухи головою;
- парестезія;
- порушення сну, розвиток хронічного безсоння;
- посилення болю при кашлі, чханні, різких рухах;
- оніміння плеча, руки, пальців.
Якщо шийний радикуліт протікає на фоні грижі, розвиваються «синдром хребетної артерії»: головний мозок не отримує достатньо крові, кисню, виникають спазми, запаморочення. Пацієнти скаржаться на зниження активності та працездатності, загальне нездужання.
Методи діагностики
При появі зазначених вище симптомів необхідно звернутися до невролога. Важливо виключити пухлинні процеси, перелом, герперовірусну інфекцію. При сильному головному болі додатково рекомендується консультація нейрохірурга.
На первинному огляді невролог проводить пальпацію в області шиї: тонічне напруження м'язів вказує на місце защемлення нерва, допомагає зрозуміти, що причина дискомфорту пов'язана з хребтом.
Ефективніші методи діагностики:
- Рентген. На знімку можна виявити викривлення, зменшення висоти дисків, наявність кісткових нарости або пухлин.
- Комп'ютерна томографія. Ефективно візуалізує всі хребці, показує місця утиску, усунення, наслідки удару. Дозволяє виключити метастази.
- МРТ. Показує будь-які новоутворення, кровоносні судини, збільшені лімфовузли.
- Аналіз крові. Рекомендований для виявлення запальних процесів, уповільнених інфекцій.
- Електроміографія. Процедура показана при підвищеному тонусі, що точно виявляє, який диск пошкоджений у шиї.
Фахівцеві необхідно виключити міозит та інші хвороби зі схожими симптомами.
Методи лікування
Після комплексної діагностики та виключення пухлини невролог призначає лікування радикуліту шийного відділу:
- курс протизапальних нестероїдних препаратів;
- нейропротектори, судинні ліки;
- мазі для зовнішнього застосування;
- фізіотерапевтичні процедури для зменшення набряку, м'язових спазмів та тонусу (електрофорез, рефлексотерапія, курс УВЧ);
- СМТ терапія;
- препарати для відновлення сну, зменшення нервозності;
- носіння спеціального коміра Шансу.
Після зняття загострення лікарі рекомендують роботу з реабілітологом, мануальну терапію. Для зміцнення м'язів необхідно пройти курс лікувального масажу та фізкультури під контролем спеціаліста.
У центрі «МедАструм» розроблено комплексні програми, спрямовані на лікування шийного радикуліту, профілактику ускладнень. Використовуються ефективні методи фізіотерапії, з пацієнтами працює досвідчений реабілітолог. Записатися на прийом до лікаря-неврологи або ортопеда можна за телефонами, вказаними на сайті клініки.
Залиште заявку і ми зв’яжемось з вами!