Ми продовжуємо працювати

Мікродискектомія – часта операція на хребті, спрямована на видалення частини міжхребцевого диска, структурного фіброзно-еластичного елемента (прокладки, мембрани), розташованого між хребцями. У нормі цей елемент виконує важливу функцію, що амортизує, але у разі випинання і здавлення нервового корінця – травмує його, викликає радикуліт або радикулопатію, що проявляється болем, порушенням чутливості, зниженням сили та об'єму рухів у кінцівках.

Як відбувається операція

Операція мікродискектомії проводиться чоловікам і жінкам на шийному, грудному та попереково-крижовому (частіше) відділі хребта. Проводиться лікарем нейрохірургом (частіше) або ортопедом-травматологом. Виконується за допомогою хірургічного мікроінструментарію та медичної оптики (мікроскопа) через розріз шкіри довжиною (індивідуально) до 2-4 см з подальшим пошаровим розширенням м'яких тканин та досягненням цільової зони – нервового корінця та міжхребцевого диска, фрагмент якого, здавлюючий спинальний нерв – видаляється. Після чого оглядається хребетний диск на предмет «нежиттєздатних» хрящів, які здатні повторно випасти (викликати рецидив) та стиснути нерв. Переконавшись, за відсутності – рана ушивається косметичним швом з/без установки дренажу. Пацієнта «виводять» з наркозу та транспортують назад у палату (не реанімацію). Через 2-3 години можна їсти, через 4-6 годин – вставати та ходити. Сидіти не рекомендується, як і найближчого тижня. Можливо, буде потрібно введення знеболювальних, протизапальних препаратів.

Напередодні хворого готують – увечері скасовується вечірній прийом «важкої» їжі, сутра він відсутній, проводять очищення кишечника мікроклізмою, при необхідності курируючий лікар скасовує або додає медикаменти.

Мікродискектомія залежно від цільової зони (відділу спини) проходить у положенні пацієнта, лежачи на животі або боці. Використовують загальний наркоз (цілком вимикається свідомість) або спинальний (немає якихось больових відчуттів і можливості рухати частинами тіла, які тимчасово заблоковані, при цьому людина свідома, розмовляє). Найчастіше останній використовують у процесі видалення фрагмента диска на поперековому рівні.

Покази

Існують абсолютні та відносні показання. До перших належить синдром «кінського хвоста», що характеризується порушенням функцій тазових органів (затримка/нетримання сечі, калу). Це небезпечний невідкладний стан. А також виникнення або прогресування (наростання) слабкості в кінцівки (моторний дефіцит).

Відносні показання - це корінцевий синдром (виражений біль, оніміння, слабкість) недостатньо або зовсім не піддається консервативної, комплексної терапії (медикаментам, блокадам, фізіотерапії) протягом 1 місяця. Акцентуємо увагу, що саме при корінцевому синдромі, а не болю в попереку, мікродискектомія поперекового відділу буде максимально ефективною.

Покази

Пов'язані з тимчасовими або хронічними супутніми захворюваннями. У цьому вік – не обмеження. До них відносяться пухлини, інфекції, сегментарна нестабільність чи переломи хребців. Приводом для скасування втручання є порушення системи згортання крові, яка регулює процес зупинки кровотечі, що вкрай важливо для виключення ускладнень.

Які аналізи/дослідження необхідно пройти перед операцією

Основний, «золотий», метод діагностики міжхребцевої грижі, що достовірно підтверджує факт її наявності – МРТ (магнітно-резонансна томографія). Дозволяє детально визначити на якому рівні знаходиться випинання, якої щільності (м'яко-еластичної, кальцинованої). При протипоказаннях до МРТ виконують СКТ (спіральну комп'ютерну томографію)

З аналізу потрібно:

  • Клінічні
  • Біохімічні
  • Коагулограма (згортання крові)
  • Панель інфекційних захворювань (гепатит В та С, сифіліс, ВІЛ)

В обов'язковому порядку проводять ЕКГ. При супутніх захворюваннях та/або необхідності – знадобляться додаткові дослідження (УЗД, ФГДС), консультації суміжних фахівців (терапевта, кардіолога, гастроентеролога).

Відновлювальний період

Найчастіше видалення ділянки диска, що здавлює корінець - призводить до усунення болю в цей же день. Періодично пацієнт відчувають легкий дискомфорт у ділянці післяопераційної рани. Якщо больовий синдром зберігається стукі-двоє (іноді кілька тижнів) - це теж не привід бити на сполох, особливо при тривалому терміні існування проблеми, тому що в нерві може ще зберігатися запалення, набряк, який лікується курсом протизапальної терапії. Відновлення чутливості (позбавлення «мурашок», відчуття оніміння) процес більш тривалий, може зайняти до декількох місяців.

Середній термін повного відновлення (коли можна керувати автомобілем, нахилятися, піднімати тяжкості) – 6 тижнів. Але ходити можна через 5-7 годин після втручання, без обмежень, в міру втоми, залежно від здоров'я.

Ендоскопічна мікродискектомія

Ендоскопічна мікродискетомія – мало інвазивна операція, спрямована на видалення грижі хребта за допомогою приладу ендоскопа, що є тонкою трубочкою невеликого діаметру, що містить камеру, яскраве світло (підсвічування) та порт (канал) для спеціального інструментарію, яким і проводяться маніпу. Оперативне втручання виконуються через невеликий надріз шкіри до 0,8-1 см, через який вводять ендоскоп і проводять виділення, вилучення фрагмента зруйнованого хрящового диска, з точністю контролюючи всі рухи завдяки детальній візуалізації на екрані з чітким збільшенням за рахунок високої роздільної здатності камери. Для точної установки ендоскоп використовують спеціальний рентгенологічний апарат. Після процедури трубка виймається та на шкіру накладається шов.

Переваги

  • Мінімізація травматизації оточуючих тканин – тканини не розсікаються, переважно розсуваються, зберігаючи цілісність судин та м'язів
  • Короткий термін відновлення та перебування в клініці
  • Виконується при спинальній анестезії
  • Мінімальний рубець (розріз до 1 см)
  • Помірний біль та зменшення кількості знеболювальних, протизапальних медикаментів
  • Використовується для пацієнтів, яким протипоказаний загальний наркоз

Особливості або коли не використовується – протипоказання

  • Складніше техніка використання при секвестрованих грижах, які далеко мігрували в хребетному каналі
  • Стеноз хребта або форамінального отвору
  • Випинання на більш ніж одному рівні
  • Спондилолістез
  • Повторне оперативне втручання (рецидив), у тому числі пов'язане з рубцюванням усередині після першого
  • Складні варіанти розвитку спинномозкового нерва

Мікродискектомія або Ендоскопічна мікродискектомія

І один, і інший метод має місце, будучи ефективними способами лікування. Кожен має свої недоліки та переваги. Не можна виділяти ендоскопічний метод як єдиний і краще. Як і яку вибрати?

  1. До якої є свідчення
  2. Не гнатися за довжиною розрізу, це не головне
  3. Яку можна за станом здоров'я
  4. Який досконало володіє фахівцем

Список можна продовжувати, але без спілкування консультування лікаря не обійтися. Нейрохірург у клініці «МедАструм» допоможе вирішити проблему вибору оперативного втручання та виконати його на рівні світових доказових стандартів та технік.

Ускладнення мікродискетомії. Що таке рецидив грижі?

Як і всі медичні маніпуляції (навіть звичайні внутрішньом'язові уколи), операція з видалення міжхребцевої грижі – має ускладнення, що зводяться до мінімуму при правильній підготовці, виконанні та дотриманні рекомендацій. Але їх треба знати:

  • травматизація структур, що знаходяться в цільовій ділянці втручання: нерв, тверда мозкова оболонка (структура, що захищає спинний мозок)
  • інфікування рани
  • післяопераційна незначна кровотеча («підкравлювання») з формуванням гематоми
  • кровотеча з навколишніх спинний мозок та корінців судин
  • тромбоутворення в ногах

Мікродискектомія поперекового відділу хребта дозволяє зберегти частину міжхребцевого диска (залишається 50-80%), що оточують структури. Виконуючи свої функції, вони дозволяють залишити сегмент хребта стабільним (уникнути спондилолістезу) і не встановлювати спеціальні металеві конструкції для фіксації. Незважаючи на детальний огляд, виявлення, очищення від нежиттєздатних тканин диска – існує ризик повторного стискання цими елементами корінця – рецидив грижі – відбувається рідко (3-7% випадків), вимагаючи повторної терапії, яка вирішується консервативним або оперативним способом.

Лазерна дискектомія

Лазерна дискектомія асоціюється з чимось інноваційним, дуже ефективним, сучасним та незвичайним, позбавляючи вас від страхів розрізів. На даний момент ця методика не застосовується через свою обмеженість і високий ризик ускладнень, пов'язаних з температурним пошкодженням корінця. Тому не займайтеся самообманом, довіряйте перевіреним способам, враховуючи, що ціна на мікродискектомію в Харкові можна порівняти з вищеописаним способом терапії.

Запис на прийом до медичного центру «МедАструм»

Фахівці клініки (нейрохірург, травматолог) завжди готові допомогти вам та надати якісне, ефективне лікування, пояснити, який спосіб вибрати і чому. Для запису на прийом можна скористатися формою зворотного зв'язку на сайті або зателефонувати за контактними телефонами. Виконані дослідження чи висновки інших лікарів – візьміть із собою.

Є запитання?

Залиште заявку і ми зв’яжемось з вами!