Міжхребцева грижа (екструзія) – захворювання опорно-рухового апарату, що характеризується випинанням міжхребцевого диска.

У нашій клініці до 95% випадків таких проблем лікується консервативно (без операції).

Для досягнення цього у клініці «Медаструм» ми використовуємо різні види технік та методів

 • Інтервенційні (блокади, епідуральний адгезіоліз)
 • Медикаментозна терапія (НПЗЗ, міорелаксанти (розслаблюючі м'язи), вітаміни групи В, хондропротектори, препарати, що покращують нервово-м'язову провідність)
 • Тракційне витягування
 • Кінезіотейпування
 • Ортопедична корекція (спеціальні корсети, коміри)
 • Елементи деяких остеопатичних технік
 • Масаж (міофасціальний, апаратний)
 • Кінезіотерапія
 • Лікувальна гімнастика

У рідкісних 5% клінічних ситуацій ми виконуємо, як правило, стандартне мінімальне оперативне втручання, спрямоване на видалення міжхребцевого диска – мікродискектомія. Яка може виконуватися із встановленням спеціальної медичної металоконструкції (транспедикулярних гвинтів, пластин) та кейджу (замінника диска) або без цього. Вибір методики залежить від стану пацієнта та додаткових (супутніх) захворювань або проблем із опорно-руховим апаратом, наприклад, нестабільність хребта (так звані – листези – усунення одного хребця щодо іншого).

Що таке міжхребцевий диск? Його функції.

Міжхребцевий диск – це утворення між хребцями. Складається з пульпозного ядра в центрі та фіброзного кільця по колу. Діаметр диска в поперековому відділі в середньому 4 см, а висота 7-10 мм.

Основна функція – опорна та амортизуюча. Забезпечується гнучкість хребетного стовпа при різних рухах (обертання, нахили) та пом'якшення навантаження при бігу, стрибках, ходьбі.

Симптоми. Коли та як проявляється? Грижа на МРТ це завжди хвороба?

Наявність міжхребцевої грижі – це не привід бити на сполох. Чому? Тому що її наявність без жодних симптомів ніяк не загрожує вашому стану. Наявність цієї освіти на МРТ (КТ) часто перебільшується і надмірно акцентується увага як фахівцями, так і пацієнтами, розцінюючи це як остеохондроз. З цього моменту починаються хвилювання, побоювання, страхи і зрештою лікування, яке в таких ситуаціях часто може або не проводиться, або не в такому розширеному обсязі.

У тих випадках, коли грижа здавлює нервові коріння (так званий радикуліт або радикулопатія), спинний мозок (мієлопатія), зв'язки (гіпертрофуючи, збільшуючи, їх), вдруге змінює міжхребцеві суглоби – звідси вже починається хвороба і без лікаря та лікування не обійтися. Впливаючи на ці структури, дискова грижа хребта може виявлятись:

 • Біль у одному з відділів хребта (шийному, грудному, попереково-крижовому), який може мати як локальний характер, так і іррадіюючий, що стріляє у верхню/нижню кінцівку, тягне (начебто натягнули струну)
 • Посиленням больових відчуттів при чханні, кашлі, напруженні
 • Оніміння (повзання мурашок) у ногах, руках (залежно від локалізації патологічного процесу)
 • Зниженням чутливості шкіри
 • Скутістю рухів у спині
 • Слабкістю або повною відсутністю рухів у кінцівці за рахунок слабкості в м'язах
 • Порушення функцій сечостатевої системи та/або кишечника

У разі наявності розладів тазових органів у вигляді порушення сечовипускання (затримка, нетримання) або дефекації; різка слабкість у нозі (до неможливості її підняти, переставити) – негайно звертайтеся до нейрохірурга у Харкові. У цій ситуації час відіграє ключову роль, оскільки невчасне чи пізнє звернення може призвести до грубої інвалідизації. Будьте готові, що консервативний метод терапії або блокада вже не допоможе і знадобиться проведення операції, використовуючи ендоскопічний або класичний відкритий доступ. Така клінічна ситуація є абсолютним показанням.

Довго захворювання може проявлятися в помірній, легкій формі. Але провокуючий фактор (підйом тяжкості, стрибок, різке розгинання/згинання) може призвести до вираженої, гострої симптоматики.

Причини появи міжхребцевої грижі. Покарання за прямоходіння чи що?

 • Деякі вчені пов'язують проблеми зі спиною (грижа міжхребцевих дисків у тому числі) з прямоходінням та гравітацією, що посилюється ожирінням, плоскостопістю, носінням взуття на високому підборі, сидячим способом життя. Спростувати або підтвердити це неможливо у зв'язку з відсутністю на сьогоднішній день всесвітньо визнаної причини походження.
 • Особливість кровообігу – також один із факторів проблеми. Ми знаємо, що харчування, трофіка структур нашого організму (переважно) здійснюється за рахунок поживних речовин, що надходять судинами. Але, в середньому, близько 20-25 років судини міжхребцевого диска перестають функціонувати та «спадають», тим самим припиняється трофіка диска. Живлення починає відбуватися з допомогою дифузії з оточуючих структур. Цей процес активніший, якщо оточуючі тканини краще кровопостачаються, тому багато методів лікування спрямовані на активізацію цих процесів.
 • Генетичний (спадковий) фактор.
 • Динамічна причина – постійна мікротравматизація хребта. Часто у людей, чия діяльність пов'язана з постійним підйомом тяжкості, тривалим вимушеним становищем тіла (водії автомобіля (дальнобійники, таксисти), вантажники, будівельники, кухарі, хірурги, стоматологи, перукарі).
 • Травми хребта та/або підйом важких вантажів.

Міжхребцева грижа може розсмоктатися (зменшитися)

Неоангіогенез (зростання нових судин у диск) та прозапальні реакції можуть призвести до того, що грижа хребетного диска розсмоктується, зменшується – відбувається спонтанна резорбція, яка може призводити до зниження здавлення нервових корінців та одужання. Це доведений феномен, але немає нічого спільного з «вправленням» грижі знахарями та її «закипанням» під руками.

Особливість процесу в тому, що неможливо визначити, як і в які терміни він відбуватиметься у конкретної людини. А якщо буде, то, наскільки виявиться ефективним. Тому грижа міжхребцевих дисків – прерогатива лікування лікаря-нейрохірурга, невропатолога чи ортопеда-травматолога, які визначать план терапії.

Грижа (вузлик) Шморля. Як лікувати?

Грижа Шморля – це інтервертебральна (випячується в хребець) грижа, тобто впровадження хрящової тканини диска, який був схильний до дегенерації, в губчасту тканину хребця, що прилягає до цього диска. Складне визначення. Тому відповідь на запитання: чи потрібна операція чи лікування? Ні. Дана освіта не являє собою жодної загрози і ніяк не проявляється, тому і лікування не потрібне.

Види гриж за розташуванням, наявністю секвестру

Найчастіше уражається шийний та поперековий відділ, проміжки C5-C6-C7 та L4-L5-S1

По локалізації

 • Центральні (серединна)
 • Субартикулярні
 • Форамінальні
 • Екстрофорамінальні

Секвестовані/несеквестовані. Секвестр - це частина міжхребцевої грижі, яка відокремилася від її основної маси і мігрувала в хребетний канал (вгору/вниз/залишилася на тому ж рівні). Їхня терапія, як правило, хірургічна.

Біль у спині не завжди пов'язаний з грижею

Хребет (спина) складна структура з різними взаємозв'язками та утвореннями, які можуть бути джерелом болю, у тому числі внутрішні органи (печінка, підшлункова залоза, серце, нирки, сечовий міхур, матка, придатки, простата). Грижа міжхребцевих дисків одна з них, але не єдина. Тому самолікування не доречне при болю в спині, наскільки простим і очевидним за походженням не здавалося б.

Діагностика. Основні методи дослідження

Як додаткові методи діагностики використовують

 • Магнітно-резонансну томографію
 • Комп'ютерна томографія (КТ)
 • Рентгенографію (спондилографію)
 • Електронейроміографію (ЕНМГ)

Найширше і виправданіше застосування МРТ, яка дозволяє візуалізувати добре гідратований (насичений водою) міжхребцевий диск, його локалізацію, ступінь випинання, ставлення до інших структур хребта (м'язів, суглобів, нервових корінців, спинного мозку). Проте метод дослідження повинен визначати лікар (нейрохірург, невропатолог, травматолог)

Операції з видалення міжхребцевої грижі

Коли консервативні методи (медикаменти, фізіотерапія, масаж, блокади, епідуральний адгезіоліз) не є ефективними. Наступний етап – операція. Коли міжхребцева грижа видаляється.

Нейрохірургічне лікування в клініці «МедАструм» проводиться мінімально-інвазивним чином, найчастіше застосовуються операції на хребті:

 • Ендоскопічні - грижа видаляється через розріз шкіри до 7-8 мм. Операція виконується за допомогою ендоскопічної техніки. Камери високої роздільної здатності дозволяють визначити всі анатомічні структури та провести вибіркове видалення грижі без пошкодження навколишніх структур.
 • Мікрохірургічні – грижа видаляється мікроінструментарієм під багаторазовим збільшенням мікроскопа. Розріз до 2-3 см. Спеціальний ранорозширювач розсуває м'язи, зв'язки та судини, не травмуючи їх.

Сучасні операції, спрямовані на лікування міжхребцевих гриж, відрізняються:

 • Мінімальною травматизацією тканин
 • Косметичними розрізами
 • Коротким періодом реабілітації
 • Швидким відновленням
 • Низьким рівнем ускладнень
 • Можливістю проведення без загальної анестезії (наркозу) – під спинальною анестезією (ви перебуваєте в повній свідомості, але на період до півтори години не відчуваєте больових імпульсів), що актуально для пацієнтів із супутніми захворюваннями (серця, легенів)

У кожному випадку метод має бути вибраний з урахуванням специфіки захворювання, тому не намагайтеся «гнатися» за мінімальною довжиною розрізу.